Nezodpovednosť vás v cudzine môže stáť milióny. Poistite sa

Cestovné poistenie vás nechráni len pred nečakanou chorobou alebo úrazom v zahraničí. Okrem poistenie liečebných nákladov je jeho súčasťou aj poistenie zodpovednosti.

Pri nákupe cestovného poistenia patrí tento produkt väčšinou k nadštandardu, ktorý si k základnému balíčku musíte dokúpiť. To sa rozhodne oplatí, rovnako tak by ste nemali šetriť ani na výšku poistného krytia – hoci si kvôli tomu zrejme pár desiatok korún priplatíte. Krytie by malo ideálne byť najmenej jeden až dva milióny korún.

Hoci je cestovné poistenie pre časť verejnosti stále nezrozumiteľné, môže vás ušetriť státisícových alebo aj miliónových dlhov. Pred čím všetkým vás teda kryje a prečo by ste ho nemali podceniť?


Ochrana pred škodou


Poistenie zodpovednosti môžeme všeobecne označiť ako škodové – čo znamená, že sa vzťahuje na škody. Konkrétne na škody, ktoré sú spôsobené na majetku a na zdraví, okrem toho spadajú i finančné škody. Čo si pod tým predstaviť?

Vaše deti môžu omylom rozbiť vybavenie hotelovej izby, drahé tovaru v obchode alebo dokonca vystavený exponát. Rovnako tak môžete omylom poškodiť majetok iných zahraničných turistov.

Škody na zdraví sa môžete dopustiť, ak napríklad niekoho zrazíte na bicykli alebo na lyžiach. V takom prípade sa môže celková škoda pohybovať aj okolo dvoch miliónov korún, pretože zranená osoba bude okrem nákladov na liečenie vyžadovať aj preplatenie ušlého zisku.

Poistenie zodpovednosti by ste nemali zanedbať ani v prípade, že cestujete so psom. Nikdy neviete, či v rámci prejave priateľstvo niekomu omylom neublíži alebo sa neporve s iným štvornohým miláčikom.


Zoznámte sa s výlukami


Ani poistenie zodpovednosti vás samozrejme nechráni pred všetkými škodami. Presný výpočet výluk nájdete vo vašej poistnej zmluve, podmienky u jednotlivých poisťovní sa môžu líšiť.

Všeobecne ale platí, že sa toto poistenie nevzťahuje napríklad na škody, ktoré ste spôsobili úmyselne, v prípade, keď išlo predpokladať, že k podobnej škode dôjde. Rovnako tak nemáte na poistné väčšinou nárok, ak niekam zanesiete či rozšírite nákazlivou chorobu alebo spôsobíte únik nafty. Dajte si pozor aj na to, že poistenie zodpovednosti za škodu sa nevzťahuje na riadenie motorového vozidla ani na riadenie lietadiel – piloti si pre tento účel musí dojednať špeciálne poistenie.

Poistenie sa samozrejme netýka ani škôd, pri ktorých ste porušili zákon, alebo ktoré ste spôsobili pod vplyvom alkoholu či omamných látok.

Poistenie zodpovednosti si môžete objednať online, pri nákupe cestovného poistenia. Nie je teda nutné kvôli tomu nikam chodiť a máte dosť času na to, aby ste si v pokoji prečítali poistné podmienky a porovnali všetky ponuky. Zaplatiť je možné tento finančný produkt tiež cez internet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *